poniedziałek, 28 listopada 2011

Lunch atop a Skyscraper

"Lunch atop a Skyscraper " to oryginalny tytuł zdjęcia, którego autorem jest Charles Ebbets. Zdjęcie przedstawia pracowników podczas budowy wieżowca RCA w 1932, którzy spędzają lunch siedząc na żeliwnym dźwigarze. Nie było by w tym nic ciekawego, gdyby nie fakt, że pod nimi rozpościera sie Manhattan a ich nogi luźno zwisają jakby siedzieli na parkowym murku.


Jakiś czas temu zidentifikowano pochodzenie tych osób. Większość z nich to emigranci z Irlandii i Nowej Fundlandii a ten ostatni po prawej stronie pochodził ze Slowacji. Dzisiaj to zdjęcie ma status americana, tutaj widać, że ten kraj tworzyli ludzie odważni i pracowici. Nie jestem pewien czy to samo mogę powiedzieć w czasie teraźniejszym, szczegolnie w świetle ruchu "Occupy Wall Street", który walczy o to, żeby Ameryka była taka jak kiedyś. Kraj dla wszytkich a nie tylko dla jednego procentu tych, którzy nic nie tworząc ograbiają resztę społeczeństwa.


Specerując w ostanią sobotę po Manhattanie, stworzyłem wlasna wersję "Lunch atop a Skyscraper " Wersję, która pokazuje jak sztuczna jest dzisiejsza Ameryka. Może dlatego preferuję fotografować przyrodę i krajobrazy, bowiem w nich widzę samą szczerość i pawdę.

3 komentarze:

 1. Ale musisz przyznac, ze Nowy York jest unikatowy, a juz szczegolnie Times Square i okolice oraz oczywiscie Central Park.

  OdpowiedzUsuń
 2. To co oferuje NYC wydaje sie byc jeszcze bardziej unikatowe, niz fizyczna unikatowosc tego miejsca :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Witaj Rafale.
  Robotnicy z tego zdjęcia to byli wspaniali ludzie.Wykonywali ciężką pracę ,byli odważni z poczuciem humoru.
  Z tym jednym procentem masz rację.Co gorsze u nas też powstaje taka klasa społeczna.To smutne.
  Pozdrawiam serdecznie:))

  OdpowiedzUsuń