czwartek, 9 czerwca 2011

Wydmy Mesquite (Stany cz.5)

Wbrew wszelkim oczekiwaniom Dolina Śmierci nie jest wypełniona piaskiem i nie przypomina Sahary. Jednakże jest tam kilka wydm, w których piaski zostały uwiezione ze względu na szczególne ukształtowanie terenu. Jedne z nich, wydmy Mesquite, odwiedziliśmy dwa razy, pod wieczór i o świcie, kiedy niskie światło cudownie wydobywa z piasku magiczne obrazy. Piękno wydm jest ukryte w geometrii krzywizn oraz w powtórzeniach form. Są to dwa kluczowe elementy, które same w sobie mogą być celem poszukiwań w jakiejkolwiek fotografii. Nie było więc dla nas zaskoczeniem, że pomimo wczesnej pory dnia nie tylko my zostawialiśmy tam ślady na piasku.


Nazwa wydm Mesquite pochodzi od krzewów, które dzielnie walczą z piachem i notorycznym brakiem wody. Mesquite należy do motylkowych wiec o brak azotu nie musi się martwic, a jak dostanie choć troszkę wody to efektywnie nadrabia zaległości i pnie się do góry.
Te krzewy były narratorami tego miejsca, naturalnie opowiadając o historii wydm, które każdego dnia wyglądają inaczej. Szczególnie jedna wyizolowana grupa mesquite zrobiła na mnie nie zapomniane wrażenie. Wyrastały one z piasku na tle niebieskich gór, które w zawiłościach mirażu przypominały ocean zlewający się z bezkresnym niebem.


Były tez takie, które serfowały na piaskowych falach podążając za ciepłym światłem.


Tutaj wydma prawie spotyka się z góra. Z czasem ta góra zamieni się w piasek i wydma Mesquite stanie się pustynią, przypominając nam, że nawet olbrzymie góry są też ulotną egzystencją :-)


Wciąż jestem zachwycony tym miejscem i gdybym miał wrócić to Doliny Śmierci to dla samych wydm mógłbym to zrobić już dzisiaj, jak dziecko, które wraca do swojej ulubionej piaskownicy.

7 komentarzy:

 1. Czego serdecznie Ci życzę :) A poza tym fajnie jest się bawić w piasku z kumplami :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziewczyny tez lubia bawic sie w piachu tylko moze na plac zabaw wybierzemy Hawaje zamiast Doline Smierci. To tylko sugestia :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Hmmmmmmmmm - Hawaje mówisz? - hmmmmmmmmmmmm - muszę to przemyśleć :DDDDDDDDDDDDDDDDDD

  OdpowiedzUsuń
 4. Piaskownica na Hawajach, ale sobie sprytnie wymyslily :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wlasnie, musimy sie teraz zastanowic czy pojedziemy same czy panowie przydadza sie do noszenia aparatow :-)

  OdpowiedzUsuń